© 2010 Jan Horký. Všechna práva vyhrazena.

Katalogové hity I

Dům z katalogu nemůže odpovídat vašemu stavebnímu místu a jeho okolí

Když už jsme tedy po zralé úvaze (viz předchozí díly) a zvážení všech pro a proti dospěli k bytostnému přesvědčení, že opravdu chceme postavit rodinný domek, přichází na řadu další otázka: jaký to dům? Sáhnout po jednom z dnešních hitů v tzv. katalozích nebo se svěřit do péče nějakého architekta?

Nejprve se ale přirozeně začne většina lidí dívat kolem sebe, nakoupí si různé odborné i méně odborné časopisy, informuje se u známých, potají vytrhává dětem čtverečkovaný papír ze sešitů na náčrtky svého domku a pomalu si rozmýšlí, kam uloží boty, ponožky nebo žehlící prkno. A možná už při koupi pozemku dostane od realitní kanceláře nabídku hotových domů nebo si prostě nějaký ten katalog s domy koupí. Pár stokorun se přece oplatí obětovat; o víkendu si na to s partnerem sedneme a v pondělí můžeme mít projekt za pár tisícovek v ruce. Nádhera! Nebo ne?

Překotná výstavba v Rokytnici bezcitně implantovaná do naší krajiny.
Překotná výstavba v Rokytnici bezcitně implantovaná do naší krajiny.
Tuctový katalogový domek, na který narazíte všude - v Čechách, na Hané či na Slovensku.
Tuctový katalogový domek, na který narazíte všude – v Čechách, na Hané či na Slovensku.

Co všichni mají proti „katalogovým domkům?“ Vždyť i Zuzka vedle z kanceláře jeden staví. Nechala si v projektu vyškrtnout jakousi balustrádu, obloučky nad vchodem dělají rovně a příčku v pokoji posunula trochu doleva a bylo. Jistě, že si za změny docela připlatila, ale má to přesně tak, jak si to vždycky představovala!
Pokusím se vám pohledem odborníka ukázat některé zásadní stinné stránky všech těch pozitivně žlutých výtvorů, podobných si jako vejce vejci.

Chybí vazba na krajinu

Začnu od podlahy, přesněji od země. Žádný dům z katalogu nemůže už ze své podstaty anonymnosti či univerzálnosti přesně odpovídat vašemu stavebnímu místu a jeho okolí. Nedokáže zohlednit, že z obýváku by byl krásný pohled na krajinu, ale že zároveň o pár kroků vedle se do výhledu tlačí sousední dům. Neví, že pro vás by byl lepší vstup od cesty, která je ale na jižní straně, kde byl vyprojektován dětský pokoj. Katalog prostě neví, kde má dům stát. I proto je většina z nich navržena na tzv. ideální, mírně svažitý pozemek s orientací k jihu. Hlavním problémem katalogů je, že si kupujete si pouze dům bez vazby na váš pozemek a jeho okolí.

Vztah k okolní výstavbě

Ačkoli bude mít dům z katalogu šikmou střechu (a vyhoví tím požadavkům obce), nezahrne však již to, by bylo možná lepší zvolit pro danou lokalitu strmější úhel anebo naopak žádnou šikmou střechu nestavět a ušetřit tím část nákladů.

Neosobní přístup

Katalog vám nepoloží (možná někdy i nepříjemnou otázku), zdali opravdu potřebujete tři ložnice, zdali se raději sprchujete nebo koupete a jestli počítáte s tím, že by s vámi mohli několik let bydlet i odrostlé děti nebo vaši rodiče. Dům z katalogu nebude nikdy přesně odpovídat vašim představám už jen proto, že při navrhování jste neseděli s jeho autorem. Dům z katalogu neví nic o vašich finančních možnostech. Dům z katalogu pro vás nehledá ideální řešení, je prostě takový, jaký byl vymyšlen. Nad katalogovým domem nikdo nestrávil dost času na to, aby jej vypiloval do posledního detailu. Co detailu, v mnohých z nich nacházíme dennodenně základní typologické chyby. Není se co divit, vždyť při počtu 180 návrhů na vydání se to ani nedá uhlídat!

Skvělá cena?

Co se týče ceny, je to skvěle vymyšlené, jako každá reklama – vždycky je v tom něco víc. Například (pro povolení nutný) výkres situace nebo výkres umístění stavby stojí 10-15 tisíc, a každá změna v hotovém projektu od tří tisíc výše.

Estetické kvality katalogového domů bývají ve většině nevalné a svou hrou na tyrolský domek s muškáty z počátku 20. století působí spíše smutně, než obdivuhodně. Pokud byl ovšem budoucí majitel domku v Británii, bude si patrně vybírat něco angličtějšího. A vzpomínky z poslední dovolené si zase můžeme uchovat v domečku středomořského stylu. Uvědomme si, že většina z nabízených domů se do české krajiny ani nehodí, ačkoli jsou v nabídce zařazeny mezi nejžádanějšími. Dokážete na sebe vzít odpovědnost za pošramocenou tvář našich měst a vesnic?

Pokračování…


Publikováno v Novém Přerovsku 19.2.2010