036 Fasáda panelového domu

Pokud je architekt přiván k projektu až v jeho poslední fázi, bývá již pozdě na využití všech potenciálů, které dům nabízí – a u domů panelových to platí obzvlášť. V tomto případě, opět a znova, jsem byl přizván k návrhu barevné fasády domu před odevzdáním projektu na stavební povolení. Poučení: zavolat architektovi již ve fázi přemýšlení o investici.

Chtěl jsem velký objekt odlehčit a zároveň do jisté míry umožnit obyvatelům ukázat svou individualitu skrze barvy. Analyzoval jsem proto nejčastěji použité barvy v lodžiích a z škály tří barev si bude moci každý majitel lodžie vybrat tu pravou pro sebe. Natřená však bude pouze zadní strana lodžie, což při správně dopadajícím slunce celou lodžii rozzáří, jindy však nebude barva příliš křiklavá.

Ve hře by při včasném řešení mohlo být i méně obvyklé stínění lodžií závěsem a transparentnější zábradlí pro více světla v pokojích. To ale bylo vzhledem ke stupni rozpracovanosti dokumentace (prakticky dokončeno) investorem zamítnuto. Nu, snad k jinému projektu přijdu včas…


Data o stavbě

studie: červenec-říjen 2012
realizace: březen 2013 – říjen 2013
lokalita: Budovatelů 5, Přerov, Olomoucký kraj
klient: soukromý investor
spolupráce: Ing. Petr Volek